کتابخانه روستای قایش

کتابخانه روستای قایش

کتابخانه روستای قایش

کتابخانه روستای قایش

کتابخانه روستای قایش

طبقه بندی موضوعی

۸ مطلب در آبان ۱۳۹۴ ثبت شده است

اهدای 110 هزار جلد کتاب به کتابخانه های روستایی

سه شنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۴، ۱۰:۰۶ ق.ظ | اعظم احمدی | ۰ نظر



به گزارش ستاد خبری نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، چهارشنبه (20 آبان) جلسه‌ای با حضور محمد اله‌یاری؛ معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد

کتابخانه‌های عمومی کشور، علی رمضانی؛ مدیرکل منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان برگزار شد. در

این جلسه مقرر شد این انجمن، بیش از ۱۱۰ هزار جلد کتاب کودک و نوجوان در اختیار نهاد قرار دهد تا این کتاب‌ها به کتابخانه‌های روستایی سراسر کشور اهدا

شود.

 بر اساس این تفاهم‌نامه، هزینه‌های مربوط به بسته‌بندی، ارسال، فهرست‌نویسی و معرفی بر عهده‌ نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است.

همچنین بر اساس این تفاهم‌نامه، همایشی در هفته پژوهش برای بررسی «مسائل حوزه کودک و نوجوان در کتابخانه‌های عمومی» برگزار

می‌شود. در این همایش کار‌شناسان به بررسی مسائل نشر و تصویرگری کتاب کودک و نوجوان می‌پردازند

.در این همایش که آذر ماه امسال برگزار می‌شود، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از ناشران کودک و نوجوان و هیئت مدیره این ناشران

که به کتابخانه‌های روستایی، کتاب اهدا کرده‌اند، تقدیر به عمل می‌آورد. براساس این تفاهم‌نامه، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در

موضوع برگزاری جشنواره انتخاب کتاب‌های بر‌تر حوزه کودک و نوجوان با انجمن ناشران کتاب کودک و نوجوان مشارکت خواهد داشت.

 

 گفتنی است ارزش ریالی ۱۱۰ هزار جلد کتاب اهدایی به کتابخانه‌های روستایی، دست کم ۵ میلیارد ریال است.

عناوین روزهای بیست و سومین دوره هفته کتاب

سه شنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۴، ۱۰:۰۲ ق.ظ | اعظم احمدی | ۰ نظر


 24آبان روز نخست هفته کتاب است که با عنوان «کتاب و خانواده» نام‌گذاری شده و شعار آن «کتاب چراغ امید

خانواده» است. همایشی در این روز در تالار وحدت در ساعت 9:30صبح برگزار می‌شود که متصدی برگزاری آن

نهاد کتابخانه‌های عمومی است. همچنین مراسم رونمایی از وبسایت شابک از ساعت 11 الی 13 در سرای اهل

قلم مؤسسه خانه کتاب برگزار می‌شود.

 25 آبان‌ماه با عنوان «کتاب و دانشگاه» نام‌گذاری شده و شعار آن «کتاب، بنیان دانش» است. جشنواره کتاب

سال دانشجویی در این روز برگزار می‌شود که از ساعت 12 در پژوهشکده هنر برقرا خواهد بود. همچنین نمایشگاه

کتاب دانشگاهی نیز در این روز افتتاح می‌شود. همایش کتاب و سینما از ساعت 17 الی 23 در سینما4سو برگزار

می‌شود.

 26 آبان‌ماه با عنوان «کتاب و رسانه» نام‌گذاری شده و شعار آن «کتاب رسانه‌ای کهن» است. همایش تقدیر از

گروه‌های برگزیده در حوزه ترویج کتاب‌خوانی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از ساعت 10 الی 12 در

این روز برگزار می‌شود. همچنین جشنواره کتاب و رسانه از سعت 15 الی 17 در فرهنگسرای شفق برگزار می‌شود.

همایش ملی کتاب و نشر در کتابخانه ملی و دیدار اهالی نشر با وزیر کار برای رفع مشکلات حوزه نشر از جمله

برنامه‌های این روز خواهد بود.

 27 آبان‌ماه با عنوان «کتاب و میراث» نام‌گذاری شده و شعار آن «کتاب میراثی ماندگار» است. در این روز آئین

یک میلیون کتاب برگزار می‌شود.همچنین امضای تفاهم‌نامه سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت فرهنگی در

سرای اهل قلم از جمله برنامه‌های این روز است.

 28 آبان‌ماه با عنوان «کتاب و کودک» نام‌گذاری شده و شعار آن «کودک، کتاب، آینده‌ای روشن» است. بیش از 100 نویسنده در شهرهای مختلف به مدارس فرستاده می‌شود تا دانش آموزان را با فضای نشر و کتاب بیشتر آشنا کنند.

 29 آبان با عنوان «کتاب تکنولوژی» نام‌گذاری شده است که جشنواره کتاب مجازی در این روز برگزار می‌شود.

 30 آبان‌ماه نیز با عنوان «کتاب و هنر» نام‌گذاری شده و شعار آن «کتاب تعالی هنرمندانه روح» است اختتامیه هنر

طراحی کتاب در فرهنگسرای هنر از جمله برنامه‌های این روز است

اطلاعیه

يكشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۱:۵۲ ق.ظ | اعظم احمدی | ۰ نظر


به مناسبت گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی عضویت در کتابخانه های عمومی

در تاریخ 24/8/1394رایگان می باشد.

 

علاقمندان جهت ثبت نام از ساعت 30/9صبح لغایت30/15به کتابخانه شهید ستار ابراهیمی

قایش مراجعه فرمایند.

خبر....

يكشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۱:۴۵ ق.ظ | اعظم احمدی | ۰ نظر


 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر "عاطفه زارعی" در انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به اهداف اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان در هفته کتاب اظهار کرد: معرفی خدمات و مکان‌های کتابخانه‌های عمومی استان در بیست و سومین دوره هفته کتاب استان، مهمترین هدف مسئولان ستاد برگزاری هفته کتاب در استان است.

وی عنوان کرد: امسال بیش از 17 عنوان برنامه اصلی و چندین برنامه متنوع دیگر توسط اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تبیین شده است که با هم افزایی دستگاه‌های عضو ستاد و بسترسازی مناسب در این راستا به کمک آحاد مردم جامعه میسر می شود.

وی طرح تجلیل از خیرین کتابخانه ساز، فعالان در کتابخانه‌ها و کتابدارن نمونه به عنوان "مشاوران مطالعاتی" را در سطوح مختلف استانی و شهرستانی در لیست اقداماتی خواند که در هفته کتاب انجام می‌شود.

زارعی از افتتاح 7 باب کتابخانه عمومی در روستاهای استان همدان همزمان با هفته کتاب خبر داد و گفت: به مناسبت هفته کتاب در استان بهره‌برداری 3 باب کتابخانه عمومی در روستاهای کبودراهنگ، 3 باب کتابخانه عمومی در روستاهای بهار و یک باب کتابخانه روستایی در شهرستان ملایر در دستور کار کتابخانه ها بوده و با توجه به اهمیت گسترش فرهنگ مطالعه در کشور در هفته کتاب برنامه‌های فرهنگی نیز به اجرا در آورده می شوند.

وی حضور فرمانداران در کتابخانه‌های عمومی سطح استان را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب برشمرد و افزود: با توجه به اینکه فرمانداران هر شهرستان مسئول انجمن کتابخوانی در شهرستان هستند، اداره کل کتابخانه‌ها در نظر دارد در هفته کتاب یک روز را میزبان فرمانداران در کتابخانه‌های عمومی در سطح شهر باشد تا از این راه کتابخانه‌های عمومی استان به مردم معرفی شوند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به اهمیت ارتقاء فرهنگ مطالعه در بین کودکان اظهار کرد: طرح نذر کتاب از سال 91 در استان مورد استقبال مردم بوده اما امسال طرح نذر و اهدای کتاب ویژه کودکان مورد نظر است.

وی برگزاری مسابقات مختلف در هفته کتاب را از دیگر برنامه‌های ستاد هفته کتاب برشمرد و ادامه داد: مسابقه کتابخوانی از کتاب "دختران آفتاب" در بخش بانوان، مسابقه پیامکی ویژه هفته کتاب برای آحاد مردم استان و مسابقه شعر "هایکو" که برای اولین بار در استان اجرا می‌شود از جمله برنامه‌های ستاد گرامی داشت هفته کتاب در بخش مسابقات است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان ایجاد موج مطالعه در مدارس استان همدان، گفت: دانش آموزان نقش به سزایی در افزایش فرهنگ مطالعه در کشور دارند و ستاد بزرگداشت هفته کتاب نیز در این راستا با هماهنگی اداره‌کل آموزش و پرورش استان در تمام مدارس، نواختن زنگ مطالعه را در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس ستاد بزرگداشت هفته کتاب در استان گفت: برنامه عضویت رایگان از 23 لغایت  30 آبان‌ماه همزمان با هفته کتاب در تمام کتابخانه‌های استان انجام می‌شود.

وی در پایان ایستگاه‌های مطالعه را راه ورود به کتابخانه‌ها خواند و از دستگاه‌های فرهنگی استان خواست تا در ایجاد ایستگاه‌های مطالعه جدید در سطح استان همیاری و همکاری داشته باشند.

موج رسانه ای هفته کتاب

يكشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۱:۴۳ ق.ظ | اعظم احمدی | ۰ نظر

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، فاطمه رستگاری کتاب را لازمه ارتقاء فرهنگ در خانواده‌ها برشمرد و گفت: با توجه به شکل‌گیری خانواده‌ها می‌توان کتاب‌های گوناگونی را در زمینه‌های مختلف مورد مطالعه قرار داد.

وی در ادامه با معرفی کتاب "خانواده شاد و با نشاط" افزود: این کتاب ویژه جوان‌هایی است که زندگی جدیدی را تشکیل داده و در جهت بهبود کیفیت زندگی خود نیازمند ارائه راهکارهای شاد زیستن و همیاری یکدیگر هستند.

مسئول کتابخانه عمومی شهیدان حجازی در دسته‌بندی خانواده‌ها و معرفی کتاب متناسب با نوع زندگی‌های مختلف در جامعه امروزی خاطرنشان کرد: کتاب "روابط سالم در خانواده" و "راه زندگی" نیز از جمله کتاب‌هایی هستند که برای رشد و پویایی خانواده‌های صاحب فرزند، عروس و داماد بسیار مؤثر خواهند بود.

این برنامه تلوزیونی از برنامه‌های پرمخاطب سیمای استان همدان است که اقشار مختلف جامعه مخاطب این برنامه هستند که اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در سطح خانواده‌ها با مشارکت صدا و سیمای مرکز همدان اقدام به اجرای این برنامه کرده‌است.

لازم به ذکر است که چندین برنامه زنده تلوزیونی و رادیویی از برنامه‌های اصلی کتابخانه‌های عمومی استان همدان در راستای «بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار» خواهد بود.

معرفی کتاب: معجزه صمیمیت

يكشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۰:۵۱ ق.ظ | اعظم احمدی | ۰ نظر

معجزه صمیمیت

کتاب «معجزه صمیمیت » جزء پرفروش ترین کتاب های انتشارات نسل نو اندیش است به طوری که اخیراً چاپ پنجم آن نیز توسط سازمان بهزیستی کشور خریداری شده است. «حمیدرضا غلامرضایی» و «زهره اسماعیل بگی» مولفان کتاب معجزه صمیمیت هستند که با 9 سال تحقیق و پژوهش روی بیش از 400 کتاب روان شناسی خانواده و زناشویی (داخلی و خارجی) و چکیده حدود 200 کتاب روان شناسی خانواده و زناشویی و نیز بهره مندی از کتاب های ترجمه شده خارجی (متناسب با شرایط ملی و مذهبی ایران) و معرفی بیش از 300 مرکز مشاوره در کشور با هدف «اثبات تاثیر رابطه ی همسران بر موفقیت تحصیلی فرزندان»، 7 فرآیند آموزشی را ارائه کرده اند. این کتاب در یک مجموعه سه جلدی چاپ و منتشر شده است و مولفان آن کوشیده‌اند، تا به زبانی ساده به مباحثی همچون همدلی، هم زیستی و همبستگی به عنوان نکات کلیدی در زندگی زناشویی بپردازند.

کتاب «معجزه صمیمیت» به لحاظ محتوایی شامل موضوعات گوناگونی در زمینه انتخاب همسر مناسب، موفقیت در ازدواج، بهبود و تعالی فضای عاطفی ازدواج های شکل گرفته و نجات ازدواج های در معرض نابودی است.

در پشت جلد این کتاب تأکید شده است : این کتاب را نخوانید مگر آنکه ... درصدد ازدواج بوده و می‌خواهید زندگی توام با شادکامی و سعادت داشته باشید. ... ازدواج کرده و قصد داشته باشید که همسرتان را برای همیشه خوشبخت سازید. ... در پی کشف و دانستن راهکارهایی در جهت ایجاد صمیمیت بیشتر در روابط خود با همه باشید.

حمیدرضا غلامرضایی در گفتگویی که با ماهنامه ی کودک داشته است معتقد است خوانندگان کتاب معجزه صمیمیت هم مجردها و هم متأهلین ، هر دو را شامل می شود. مجردها با نیازهای متفاوت مردان و زنان آشنا می شوند و برای موفقیت در انتخاب همسر، دوست داشتن را بر عشق مقدم می دارند و انتخاب خود را براساس شناخت کافی و دوست داشتن انجام می دهند، به این ترتیب در تمام مراحل زندگی همسرشان را مجذوب و شیفته ی خود می سازند. همینطور از دوران نامزدی خود به نحو مطلوبی بهره می گیرند و قبل از ایجاد ارتباط عاطفی عمیق از روابطی که سرانجامی نخواهد داشت، آگاه می شوند و صرف نظر خواهند کرد. متأهلین نیز با نگرش و مسؤولیت زنان و مردان در ایجاد محبت و آفرینش صمیمیت آشنا می شوند و به منظور ارضاء نیازهای عاطفی و دلبسته کردن همسرشان گام هایی اساسی برخواهند داشت و با اندیشه ها و تمایلات جنسی در زنان و مردان آشنا می شوند و از تأثیر کمی و کیفی رابطه ی (جنسی) زناشویی در جهت صمیمیت بیشتر و موفقیت در زندگی زناشویی مطلع خواهند شد. آنها همچنین با ویروس های صمیمیت که بر روابط عاطفی و جنسی زنان و مردان تاثیر مخرب می گذارد، آشنا می شوند و با ترکیب نقاط قوت همدیگر در پی کشف راهکارهایی برای ایجاد صمیمیت بیشتر و آرامش در رابطه ی زناشویی با همسرشان خواهند بود.

تحقیقات نشان می دهد بین موفقیت تحصیلی فرزندان با رابطه عاطفی افراد خانه ارتباط مستقیم وجود دارد. به عبارت ساده زمانی که روابط عاطفی مناسبی وجود داشته باشد، خانواده با آرامش بیشتر به فعالیت خود ادامه می دهد. در خانواده هایی که روابط عاطفی جایگاهی ندارد، اختلاف ها جایگزین عاطفه می شود و تنش ها و استرس های حاصله نه تنها بر روی تحصیلات فرزندان تاثیر سوء می گذارد، بلکه بر ذهنیت های موجود در زندگی و روابط آینده آنها نیز تاثیر منفی دارد. وقتی والدین با یکدیگر مشکل ارتباطی یا عاطفی دارند، کودکان از آنها رفتارهای بین فردی مشکل زا را می آموزند.

زمانی که پدران و مادران درخصوص روابط با یکدیگر (رابطه ی زناشویی) آموزش می بینند و روابط آنها صمیمانه تر می شود، فرزندان خود را بیشتر تحسین و تشویق می کنند و کمتر از فرزندان خود ایراد می گیرند و آنها را کمتر سرزنش می کنند که این موضوع با پیشرفت و موفقیت تحصیلی فرزندشان ارتباط مستقیمی دارد و در مقابل، هر گاه رابطه زناشویی آنها خالی از صمیمیت و با تنش همراه است، نسبت به فرزندان خود ابراز خشم و انتقاد بیشتری می کنند و در نتیجه راندمان تحصیلی فرزندشان نیز کاهش می یابد.

بنابراین آرامشی که بر اثر «صمیمیت» در خانواده ها – خصوصا در روابط والدین و فرزندان – ایجاد می شود، به محیط کار نیز سرایت خواهد کرد و انگیزه، خلاقیت و نوآوری زنان و مردان را برای ایجاد محیطی سرزنده و پربار در جهت شکوفایی طرح ها و تحول در حوزه ی فعالیت های کاری آنان نیز فراهم خواهد ساخت.

کتاب «معجزه صمیمیت» به لحاظ محتوایی شامل موضوعات گوناگونی در زمینه انتخاب همسر مناسب، موفقیت در ازدواج، بهبود و تعالی فضای عاطفی ازدواج های شکل گرفته و نجات ازدواج های که در معرض نابودی است.

مشخصات کتاب

مولفان:حمیدرضا غلامرضایی ، زهره اسماعیل بگی

ناشر:انتشارات نسل نو اندیش

این کتاب را از فروشگاه اینترنتی تبیان نیز می توانید تهیه کنید.

جایی که شیطان تخم گذاری می کند!

يكشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۰:۴۶ ق.ظ | اعظم احمدی | ۰ نظر

یکی از کانون هایی که در وجود انسان سرچشمه کارها است تفکر و اندیشه است. فکر سالم محصول و بازده سالم و پاک دارد و فکر آلوده بازده ناسالم و آلوده خواهد داشت.

فکر آن باشد که بگشاید رهى راه آن باشد که پیش آید شهى

دوستی با شیطان

گاهی شده است که با اینکه ذهن و فکرمان مشغول است اما چشم خود را به منظره ی زیبایی می دوزیم و از آن منظره لذت هم می بریم اما این حالت در ما زیاد به طول نمی انجامد و احساس می کنیم آشفته حالیم! مقداری که تأمل می کنیم متوجه می شویم که ذهن در حال پردازش به موضوعاتی است که دقایقی قبل درگیر آن بوده است ...
این به خاطر این است که فکر و ذهن آدمی به اموری که برای او موضوعیت دارند، توجه می کنند. اگر یک مسئله ای برای ما خیلی مهم جلوه کند، درون ما به آن مشغول می شود و فکر ما در خلوت و جلوت به آن می پردازد.
با این مقدمه برویم سراغ موضوع اصلی خودمان یعنی فکر گناه:
در منابع دینی ما بابی است بر این که فکر گناه تا به مرحله عمل نرسیده، انسان را جهنمی نمی کند؛ برخلاف نیت و فکر کار نیک که اگر به وسیله مانعی به مرحله عمل هم نرسد، در نزد خدا به منزله همان عمل خوب شمرده شده و بابی می شود برای بهشتی شدن بندگان.
که البته این بدین معنا نیست که انسان در برابر خوراک هایی که به ذهن خود می دهد رها و آزاد بوده و مسئولیتی ندارد و می تواند هر موضوع گناه و شومی را در احاطه ی فکر خود قرار دهد، چرا که این افکار منجر به این خواهند شد که آدمی کم کم از وسط دنیای انسانیت به دیواره ها و از دیواره ها کم کم به بیرون از این دنیا هدایت شود.

فکر گناه و انجام ندادن آن مثل این است که از هیزمی در خانه ای فقط دود متصاعد گردد و آتش نگیرد. درست است تا زمانی که آتش شعله ور نشود، آن خانه و اتاق نمی سوزد، اما دودش خانه را سیاه و تیره می سازد و هنگامی که این فعل به عمل منتهی می شود، دل و صاحب دل هر دو خواهند سوخت.

در روایتی حضرت علی(علیه السلام) می فرمایند: کسی که بسیار درباره گناهان بیندیشد ، بزهکاری او را به خویش فرا می خواند.(غررالحکم ، ج 5 ، ص 321)
فکر گناه و انجام ندادن آن مثل این است که از هیزمی در خانه ای فقط دود متصاعد گردد و آتش نگیرد. درست است تا زمانی که آتش شعله ور نشود، آن خانه و اتاق نمی سوزد، اما دودش خانه را سیاه و تیره می سازد و هنگامی که این فعل به عمل منتهی می شود، دل و صاحب دل هر دو خواهند سوخت.
بنابر این ما مسئول هستیم، مسئول تک تک ورودی هایی که به ما داده شده اند تا با آنها زندگی کنیم، همه ی اعضای وجودی ما در برابر اعمالی که از آن ها سر می زند مسئول هستند: ... إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ کُلُّ أُول ئِکَ کَانَ عَنْهُ مَسْؤُولاً (اسراء، 36)
... وَإِن تُبْدُواْ مَا فِی أَنفُسِکُمْ أَوْ تُخْفُوهُ یُحَاسِبْکُم بِهِ اللّهُ فَیَغْفِرُ لِمَن یَشَاء وَیُعَذِّبُ مَن یَشَاء وَاللّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ؛ ... اگر چه آن را در دل دارید، آشکار سازید یا پنهان کنید، خداوند شما را طبق آن محاسبه می کند، سپس هر که را بخواهد (و شایستگی داشته باشد) می بخشد، و هر کس را بخواهد، مجازات می کند.
... إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَن تَشِیعَ الْفَاحِشَةُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَةِ ؛ ... کسانی که دوست دارند زشتی ها و کارهای بد میان مردم با ایمان رواج پیدا کند، عذاب دردناکی برای آنان در دنیا و آخرت است.(سوره نور، 19)
در روایت داریم که : انّما یحشر الناس علی نیاتهم؛ در قیامت مردم بر پایه نیت هایشان محشور می شوند. نیز فرمود: برخی از دوزخیان پیوسته در آن باقی می مانند (با آن که مدت محدودی مثلاً پنجاه سال در دنیا گناه کرده اند) چون قصدشان این بود که اگر در دنیا بمانند - همیشه گناه کنند، و بهشتیان از آن جهت جاویدند که نیتشان این بود که همیشه در طاعت خدا باشند. پس جهنمیان و بهشتیان به خاطر قصدشان پیوسته در جهنم یا بهشت می مانند. سپس امام ایة قل کل یعمل علی شاکلته را تلاوت کرد و فرمود: یعنی هر کسی بر اساس قصد و نیت خویش عمل می کند.(وسائل الشیعه، ج1، ص35)
با توجه به آیات و روایات وقتی راضی شدن به وقوع گناهی از دیگران، پذیرفتنی نباشد ، قصد و ارادة گناه و راضی نمودن نفس خویش به وقوع آن نیز گناه است، اگر چه تحقق نیابد.
حواسمان باشد آنجا که می فرمایند: فکر گناه ، گناه نیست هر فکری را شامل نمی شود آن فکری را می گویند که صرف تصور گناه و پیدایش خطورات ذهنی است، یا به حسب طبیعت لذت جو و منفعت طلب نفس، علاقه و رغبت به گناه در فرد وجود دارد. اما معرفت به خداوند، تقوای درونی یا ترس از عذاب الهی، مانع از گرایش به گناه و عزم و ارادة بر انجام آن است که می توان از این حالت به وسوسه و مسّ شیطان اشاره کرد؛ إِنَّ الَّذینَ اتَّقَوا إِذا مَسَّهُم طائِفٌ مِنَ الشَّیطانِ تَذَکَّر وا فَإِذا هُم مُبصِر ونَ: در حقیقت، کسانى که [از خدا] پروا دارند، چون وسوسه اى از جانب شیطان بدیشان رسد [خدا را] به یاد آورند و بناگاه بینا شوند. (اعراف، 201)
گاهی اوقات نیز قصد و نیت بر انجام معصیت وجود دارد اما به عللی - غیر از تقوا و ترس از عقوبت الهی ٓ آن گناه انجام نمی شود ولی با وجود شرایط انجام خواهد شد که قطعاً چنین قصدی گناه است و استمرار و تداوم آن قصد، گناه کبیره به حساب می آید.
آنکه به گناه می اندیشد در واقع همچون کسی است که بر لبه پرتگاه «ارتکاب گناه» قدم می زند، چنین کسی از سقوط ایمن نیست.
در فرهنگ اسلامى، امامان معصوم علیهم السلام ما را از اندیشه و فکر گناه برحذر تا گناه را از سرچشمه بخشکاند و آلودگى را در نطفه خفه کند و در حقیقت پایه اعمال را از نظر کیفر و پاداش روى اندیشه و نیت افراد بنا نهاده اند!

یکی از راههای فکرهای ، رها بودن ورودی های ذهن است مثل چشم، گوش وشکم و ... این ورودی ها را فیلتر بگذاریم و هر صحنه و موضوعی را در آن وارد نکنیم

حضرت عیسى علیه السلام ضمن گفتارى به حواریون فرمود:
«موسى بن عمران علیه السلام به شما دستور داد تا زنا نکنید، ولى من به شما امر مى کنم که روح خود را به زنا خبر ندهید (فکر زنا نکنید) تا چه رسد به انجام آن! زیرا کسى که روح و فکرش را به زنا خبر دهد، مانند کسى است که در اطاق رنگینى آتش روشن کند، دود آتش نقشه هاى رنگین آن اطاق را کثیف مى کند، گرچه خانه را نسوزاند!(مجلسى، بحارالانوار، ج 14، ص 331)
فکر گناه، کانون تصمیم گیرى وجود انسان را آلوده کرده و چنین کانونى به تاریکى گناه نزدیک تر است تا به سفیدى اطاعت الهى!
و نیزقران کریم می فرماید: «وَذَرُوا الإِثمِ ظَاهِرَه و بَاطِ نَهُ»( سوره مبارکه انعام آیه 120) فکر گناه هم خطرناک است و انسانیت را تاریک می کند.

زمینه گناهان را از بین ببریم

ترک زمینه گناه سهم به سزایی در ترک فکر گناه دارد از این رو هر چه بیشتر و دقیق تر زمینه گناه ترک شود فکر گناه کمتر به سراغ انسان می آید.
فکر انسان مثل یک ظرف آب است . در ظرف یا خلا باید باشد یا آب . ما می توانیم در ظرف فکرمان ، فکرهای خوب بریزیم .

محل تخمگذاری شیطان را خراب کنیم

تابحال برایتان پیش آمده که فکرتان به چیزی مشغول شده مثلا بیماری یکی از عزیزان یا امتحان کنکور . این قدر فکر مشغول می شود که غذا خوردن فراموش می شود .... بنابر این با عوض کردن مشغولیت های فکر، خیلی از مشکلات حل می شود.
یکی دیگر از دلایل رخنه کردن فکر گناه، بیکاری است. بیکاری محل تخمگذاری شیطان است . حالا چه بیکاری اعضاء و جوارح بدن باشد چه بیکاری روح من .
امام علی علیه السلام می فرمایند: براستى و حقیقت که این نفس(انسانى) پیوسته و مرتب به بدى امر مى کند در نتیجه هر کس آن را به خود واگذارد (و به کارى نگمارد) نفس او را به سمت گناهان مى کشاند. (الغرر والدرر، باب النفس ، ج 1، ص 544، ح 4)

مراقب ورودی های فکر باشیم

یکی از راههای فکرهای ، رها بودن ورودی های ذهن است مثل چشم، گوش وشکم و ... این ورودی ها را فیلتر بگذاریم و هر صحنه و موضوعی را در آن وارد نکنیم
مراقب باشیم چه می خوریم، خوردنی های ما بر روی افکار و اعمال ما تأثیر دارند... تمام سیستم های ورودی روح خود را پاکسازی کنیم . وقتی پاکسازی کردیم و فیلتر گذاشیتم دیگر گناه به این راحتی ایجاد نخواهد شد...

از یاد خدا لحظه ای غفلت نکنیم

اگر دل از اخلاق فاضله و یاد و ذکر الهى تهى شود، مأمن و محل استقرار شیطان مى شود: «وَ مَنْ یَعْشُ عَنْ ذِکْرِ الرَّحْمنِ نُقَیِّضْ لَهُ شَیْطاناً فَهُوَ لَهُ قَرِینٌ»؛زخرف (43)، آیه 36.؛ «هر که از یاد خداى رحمان روى گرداند، شیطانى را برانگیزیم تا قرین وى باشد».
آن دل که به یاد تو نباشد دل نیست قلبى که به عشقت نطپد جز گِل نیست

آن کس که ندارد به سر کوى تو راه از زندگى بى ثمرش حاصل نیست

به یاد مرگ باشیم

این یکى دیگر از چیزهاى بسیار مفید است که فکر گناه را یا از بین مى برد و یا کم مى کند که این به شدت و ضعف فرو رفتن در فکر مرگ بستگى دارد اگر انسان با این واقعیت انس بگیرد و مردن را باور دل سازد نقشى سازنده و بالا برنده دارد.
چنانچه امام علی علیه السلام می فرمایند: یاد کنید (مرگ را) درهم کوبنده لذات را و تیره و تلخ کننده شهواترا و دعوت کننده جدایى ها را (الغرر والدرر، باب الموت، ج 2، ص 159)

کلام آخر:

آدمی آن گونه زندگی می کند که می اندیشد. گفتار و رفتار انسان ، خوب یا بد، میوه های شیرین و تلخ باغ اندیشه او هستند پس اگر طالب میوه های شاداب و پر آب و زیبا است لازم است اندیشه خود را اصلاح کند. مولوی چه نیکو فرموده است :
ای برادر! تو همه اندیشه ای مابقی ، خود ، استخوان و ریشه ای

گر بود اندیشه ات گل، گلشنی ور بود خاری ، تو هیمه گلخنی

راز کمتر شنیده شده از وضو !

يكشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۱۰:۴۲ ق.ظ | اعظم احمدی | ۰ نظر

درباره فواید بهداشتی وضو نیز نوشته اند: پیش گیری از ابتلا به بیماری های گوارشی که به دلیل آلودگی دست ها عارض می شوند. مهم ترین این بیماری ها، بیماری های عفونی (مثل وبا، تیفوئید، التهابات معوی[معدوی]، مسمومیت های غذایی) معروفند. .

سطح هوشیاری

حکمت های وضو

یکی از اعمال واجب عبادی، نماز است و مقدمه آن وضو. وضو، یعنی شستن صورت و دو دست و مسح پا با شرایط خاص که خود نوعی عبادت محسوب می شود؛ عبادتی که از سویی موجب تقرب انسان به خدا و کمال معنوی وی می شود و از سوی دیگر از نظر بهداشتی و درمانی اثرات مفیدی بر محیط اجتماعی و فردی زندگی افراد دارد.
خداوند در قرآن نسبت به عمل عبادی وضو می فرماید: «یا أَیّهَا الَّذِینَ آمَنواْ إِذَا قمْتمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلواْ وجوهَکمْ وَأَیْدِیَکمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحواْ بِرووسِکمْ وَأَرْجلَکمْ إِلَى الْکَعْبَینِ»؛ «اى کسانى که ایمان آورده اید چون به [عزم] نماز برخیزید صورت و دستهایتان را تا آرنج بشویید و سر و پاهاى خودتان را تا برآمدگى پیشین [هر دو پا] مسح کنید».(1)
وضو همانند دیگر اعمال عبادی تعیین شده در اسلام دارای فلسفه و حکمت های معنوی، علمی و بهداشتی است که به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

در قرآن، نظافت امری است تحت نظام و ضابطه؛ به طوری که فرد مسلمان خود را ملزم می داند به عنوان یک واجب شرعی آن را در هر حال و به طور مستمر رعایت کند


حکمت های وضو در روایات

در حدیثی از امام رضا (علیه السلام) درباره حکمت وضو آمده است: «برای این است که بنده در مقابل پروردگار خود پاکیزه باشد و قابل مذاکره و مکالمه گردد و اطاعت امر مولی نموده، از کثافات و نجاسات محترز و پاک گردد و کسالت تن او بر طرف شود و خواب از چشم او بیرون رود؛ تا این مطلب به پاکی قلب او در مقابل عظمت خالق منتهی شود و سبب وجوب شستن صورت و دست ها و مسح سر و پاها، آن است که این اعضا در نماز بیشتر به کار می آید؛ زیرا نمازگزار با صورت، سجده و خضوع می کند و با دست خود حاجات خویش را عرضه می کند و با سر خویش در حالت نماز رو به قبله می نماید و با پاهایش، قیام و قعود نماز را انجام می دهد.»(2)
در روایتی از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نیز درباره حکمت های وضو آمده است: «وضو گرفتن، یعنی شستن صورت و دست ها و مسح سر و پاها؛ شستن صورت، یعنی خدایا هر گناهی که با این صورت انجام دادم، آن را شستشو می کنم که با صورت پاک به جانب تو عبادت کنم و با پیشانی پاک سر بر خاک بگذارم. شستن دست ها در وضو یعنی خدایا از گناه دست شستم و گناهانی را که با دستم مرتکب شده ام، با شستن دست، آن را تطهیر می کنم. مسح سر در وضو، یعنی خدایا از هر خیال باطل و هوس خام که در سر پروراندم، سرم را تطهیر می کنم و آن خیال های باطل را از سر به دور می افکنم. مسح پا، یعنی خدایا من از جای بد رفتن پا می کشم و این پا را از هر گناهی که با آن انجام داده ام، تطهیر می کنم. اگر کسی بخواهد نام مبارک حق تعالی را بر زبان آورد، باید دهان را تطهیر کند. مگر می شود با دهان ناشسته، انسان نام خدا را ببرد؟ باید دهان را با آب مضمضه کند و بشوید».(3)

حکمت های وضو از نظر پزشکی

نظام مند کردن نظافت شخصی
برخی از پزشکان معتقدند: شاید بتوان گفت نظافت و پاکیزگی نزد برخی افراد مسئله ای ذوقی و شخصی است و یا به وضع اقتصادی فرد یا دولت بستگی داشته باشد. اما در قرآن، نظافت امری است تحت نظام و ضابطه؛ به طوری که فرد مسلمان خود را ملزم می داند به عنوان یک واجب شرعی آن را در هر حال و به طور مستمر رعایت کند.(4)